Само едно на всеки 10 обменни бюра в Хърватия ще преживее влизането в еврозоната
Само едно на всеки десет бюра за обмен на валута в Хърватия ще преживее влизането в еврозоната, смятат собственици на обменни бюра в страната, цитирани от хърватския вестник „Ютарни лист“.
Несигурността, затварянето на офисите, чакането и преминаването към криптовалута вместо към евро, са някои от плановете и мненията на хърватските собственици на обменни бюра.
В понеделник сутринта, първият ден, когато обменните бюра отвориха врати, въпреки факта, че вече нямат право да обменят хърватски куни в евро, което представляваше 85 процента от работата им, повечето обменни бюра съобщиха, че са останали без почти никаква работа.
Анита Филипович, която работи в едно от тези обменни бюра, каза, че словенските ѝ колеги споделят, че след като Словения е въвела еврото, само пет процента от всички обменни бюра, основно в центъра на Любляна, са продължили да функционират.
Повечето собственици на обменни бюра, интервюирани от „Ютарни лист“, прогнозират, че само между пет и десет процента от бюрата в Хърватия могат да продължат да работят.
Според данни от хърватската централна банка (ХЦБ), в Хърватия има 1080 обменни бюра, които разполагат с позволение за обмен на валута, издадено от ХЦБ. Те управляват общо 3500 офиса и разполагат с персонал от над 10 000 човека.
86 процента от работата на обменните бюра е обменът с евро, около 6 процента – с американски долари и около 5 процента – с швейцарски франкове.
Собственик на обменно бюро каза, че някои от неговите колеги възнамеряват да се прехвърлят към криптовалутите.
Друг бизнесмен, който притежава верига от 11 обменни бюра и вече е затворил две от тях, предполага, че около 10 процента от обменните бюра могат да продължат да функционират, което означава, че над 1000 ще трябва да затворят, което ще доведе до това, хиляди хора да загубят работата си. Той се надява, че офисите в Далмация, Източна Хърватия, ще продължат да функционират.
Коментарите са изключени